Deti a závislosť na televízii

 

 

Závislosť je možné definovať ako neschopnosť, fyzickú či psychickú, zniesť nedostatok média, ktorého prijímanie pociťujeme ako nevyhnutnosť. Závislosť dokáže zmeniť život, zničiť vzťahy a zruinovať osobnosť.

 

S tým, ako prerástli pôvodne nepríliš profesionálne masmédiá na úroveň profesionálnych ovplyvňovačov podvedomia a vedomia výberom a štruktúrou programov či správ, vyvstala aj otázka o schopnosti médií vyvolať závislosť od sledovania a tak vlastne už úplne ovplyvňovať diváka.

 

Televízia zobrazuje alternatívne hodnotové systémy a ponúka ich výmenou za skutočné. V tomto taktiež spočíva nebezpečenstvo návyku na televíziu, pretože umožňuje odpútať sa od problémov, zabudnúť na ne a fixovať sa na ideálny utopický svet ′Soap operas′ alebo podobných seriálov a programov. Nahradzovanie reálneho života takýmto utopickým prináša satisfakciu, uspokojenie, ktoré je pri psychicky nestálych osobnostiach natoľko opojné, že sú vnútorne nútení a schopní vyvinúť úsilie na opätovné dosiahnutie tohto pocitu. Ohrozené sú najmä vekové skupiny malých detí, detí predškolského veku, mladšieho školského veku a psychicky nestabilných jedincov neskoršieho produktívneho veku.

 

Závislosť je čisto psychická, môže sa prejavovať nutkaním okamžite sa venovať pozeraniu televízie, necíteniu nudy pri jej sledovaní, vyvíja sa z toho neschopnosť nadväzovania, upevňovania a udržiavania sociálnych kontaktov ani s najbližšou rodinou a sociálnym okolím. V spojení so športovou neaktivitou, nedostatkom pohybu a nadmernou konzumáciou jedál pri sledovaní programov prispieva k zhoršovaniu kvality života nielen z hľadiska psychického ako závislosti, ale aj fyzického ako cesta k infarktu či nadváhe.

Krízové situácie v živote si rieši postihnutý jedinec podľa podobných situácií, ktoré videl v televíznych programoch, alebo sa im vyhýba, pretože je pasívny a nemá silu čeliť im. Eliminuje svoje pôvodné návyky a stáva sa nespoločenským, médium sa stáva náhradou, pseudoprostredím.

 

Pri ′Soap operas′ je presadzovaná úcta k ženám, ženské ponímanie okolia a života, čo môže u žien nevýrazných a utláčaných patriarchálnou spoločnosťou vyvolať neprekonateľnú túžbu neustále sledovať tieto seriály, pretože sa personifikujú s hlavnými postavami odvážnych žien a cez výkony týchto postáv pociťujú zadosťučinenie.

 

Závislosť od televízie nemožno chápať ako túžbu ľudí celý deň pozerať televíziu a nerobiť nič iné, nejesť, nechodiť do práce, ale prehnaným a podvedome núteným sledovaním programov sa zbavovať skutočných sociálnych vzťahov náhradou za tie ľahšie dostupné v televízii. Aj cieľom zábavy v médiách nie je priniesť nejaké špecifické posolstvo, ale jednoducho ′zábavu′ – vytiahnuť ľudí z nich samých do iných svetov, do sveta imaginácie, dramatických dejov a emócií.

 

„Dôkazy svedčiace o tom, že vysoká miera užívania televízie u detí je skutočne vo vzájomnom vzťahu s ich chabou sociálnou prispôsobivosťou. A ak ide o dospelých, bolo silné užívanie televízie a ďalších médií podľa empirických zistení sprevádzané ďalšími ukazovateľmi sociálnej okrajovosti, najmä chorobami, starobou, nezamestnanosťou a chudobou. Nikdy sa však nepodarilo dokázať, či je používanie médií príčinou chabej sociálnej prispôsobivosti, alebo iba jej súvzťažným javom, či dokonca kompenzáciou za ňu – neobvykle vysoká miera užívania médií teda nemusí byť sama osebe považovaná za patologickú.“

 

Aj napriek tomuto argumentu však musíme uznať, že u niektorých jedincov existuje nedobrovoľná túžba sledovať médium a participovať na jeho obsahoch. Ide o správanie pomerne nekontrolovateľné a okolím ťažko ovplyvniteľné, takže je nesmierne dôležité už od útleho veku malým deťom vštepovať sociálnejšie druhy zábavy, než je televízia a tú brať iba ako doplnok života a najmä ako zdroj informácií, nie životných skúseností. Stupeň náklonnosti k užívaniu média závisí od dôležitosti, ktorá je mu pripisovaná.

 

Čím je médium dôležitejšie, tým skôr vyvoláva rôzne úsudky a viaže na seba čoraz viac pozornosti. Niekedy sa ľudia cítia bez televízie stratení, inokedy je sledovanie obsahov brané ako veľmi dôležitá a neodstrániteľná súčasť života, čo platí najmä v prípadoch skupín prívržencov a fanúšikov. „Pravdou zrejme je, že závislosť na médiách, a teda aj ich hodnotenie, sa významne líši podľa individuálnych okolností a že za určitých podmienok – ako je napríklad nútený pobyt doma, nízky príjem alebo niektoré formy psychickej záťaže – sú sila pripútania a miera kladného ocenenia skutočne veľmi vysoké, či už ide o televíziu, knihy alebo rozhlas. Všeobecne je však sledovanie televízie a ostatných médií brané ako druhoradé oproti skutočnému spoločenskému životu a vychádzok s priateľmi, s rodinou a sociálnej blízkymi osobami, no veľmi to závisí aj od sociálnych podmienok.

 

Desivý, no aktuálny scenár.

13.01.2014

Desivý, no aktuálny scenár. Text, ktorý píšem, mal byť o školskej akcii. Mal byť. Podľa mňa aj je, pretože nie je iná, dôležitejšia akcia v škole, ako skúška. Zápočet, písomka, test, skúška, je jedno aké to má označenie, na základe týchto pojmov existuje samotná škola a aj študenti. Kvôli skúškam sa celý semester pripravujeme a čítame a študujeme. [...]

Vplyv televízie na deti

27.05.2013

Televízia má svoje miesto vo voľnom čase dieťaťa, respektíve v čase po príchode zo školy. Televízne vysielanie môže vhodne doplniť voľný čas dieťaťa – či už vo forme zábavnej alebo informačno náučnej relácie. Podľa výskumu Ústavu teórie a praxe žurnalistiky celých 94,3 % rodičov sa domnieva, že pravidelné sledovanie televízie prispieva k rozvoju [...]

Jazyková kultúra v médiách

26.05.2013

V prostriedkoch masovej komunikácie (rozhlas, televízia, tlač) sa zásadne používa (hoci podľa mňa je výstižnejšie povedať by sa mala používať) spisovná slovenčina. Pracovníci týchto inštitúcií sa osobitne pripravujú na výkon svojho povolania a v ich odbornej (vysokoškolskej i stredoškolskej) príprave v spoločenskovedných disciplínach je i jazyková príprava. [...]

Tomiko Itookaová, najstaršia osoba

Zomrela najstaršia osoba na svete, Japonka Tomiko Itookaová sa dožila neuveriteľných 116 rokov

04.01.2025 11:05

Itookaová sa stala najstarším žijúcim človekom v Japonsku v decembri 2023.

Peter Pellegrini

Agresia namiesto konsenzu: Slovenská spoločnosť sa mení na bojisko netolerancie a nenávisti, varuje Pellegrini

04.01.2025 10:25

Dnes sa stáva z politiky fanúšikovský fenomén, kde sa už politické tábory k sebe správajú ako podporovatelia futbalových mužstiev, uviedol prezident.

Donald Trump

'Veľký zárez' pre Slovensko: Bratislava sa vraj chystá hostiť Donalda Trumpa

04.01.2025 09:17

Správy o Trumpovej februárovej návšteve Slovenska podľa Zaorálka unikajú zo slovenského Úradu vlády.

Uplne uzavrety most v Hnusti

Pre kritický stav mostov hrozí na Slovensku kolaps cestnej siete, upozorňujú samosprávy. Žiadajú pomoc štátu

04.01.2025 09:00

Najhoršia situácia v Košickom a Banskobystrickom kraji, ale ideálne to nie je nikde v SR.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 17608x
Priemerná čítanosť článkov: 3522x

Autor blogu

Kategórie